Martin Ostrolucky

28. September 2020 23:31

Návod na profesionálne portfólio

Návod na profesionálne portfólio

V našom hernom štúdiu Cassagi vždy radi privítame nových grafikov, ktorí sa chcú zapojiť do vzrušujúcich projektov. Pracujeme na vlastných hrách aj na projektoch pre zahraničných klientov. Nároky sú vysoké, preto sa pri výbere uchádzača o prácu zameriavame na kvalitné portfólio, ktoré musí zaujať. Vieš, ako urobiť správny dojem, či akým chybám sa treba vyhnúť? V tomto článku ti ponúkneme niekoľko tipov a rád, ako vytvoriť profesionálne portfólio, ktorým zaručene upútaš a vďaka ktorému možno získaš prácu svojich snov.

 

Čo je portfolio a prečo je potrebné?

Talentovaných umelcov je veľa, stačí navštíviť stránky ako Artstation a okamžite získaš predstavu o tom, aká je konkurencia silná. Ak hľadáš prácu v hernom/zábavnom priemysle, talent sám osebe často nestačí. Je nutné vyniknúť, ukázať sa v čo najlepšom svetle a nadchnúť potenciálneho zamestnávateľa. A to je práca pre tvoje portfólio. Ak doň investuješ trochu času a úsilia, môžeš získať silný nástroj na vlastnú prezentáciu. Nástroj, ktorý stručne, ale jasne predstaví tvoje profesionálne a osobné kvality. 

japan ceramic miniature in game painted model

V hernom odvetví sa totiž umelec najíma len zriedka na základe životopisu. Životopis jednoducho nevyváži silné portfolio, ktoré demonštruje originalitu a štýl. Treba si však uvedomiť, že nevhodne zostaveným portfóliom môžeš dosiahnuť aj presný opak a odhaliť svoje slabé stránky.

Ako teda postupovať pri tvorbe portfólia, ktoré ti pomôže uspieť?

 

Začni výberom vhodnej formy

Prvý dojem je dôležitý. Sprievodný email so žiadosťou o prácu by mal vždy obsahovať funkčný link k portfoliu. Ak nemáš vlastnú webovú stránku, odporúčame na prezentáciu využívať celosvetovo známe platformy, ako sú Artstation, CGSociety alebo Behance. Neraz sa nám stalo, že link smeroval k pár obrázkom nahratých na Google disk či Ulož.to, čo rozhodne nepôsobí profesionálne. Naopak, zanecháva to zlý dojem a budí nedôveru. 

Tip: Aj originálne a prehľadne zostavené portfólio v PDF formáte splní svoju úlohu. Navyše, takto môžeš k jednotlivým projektom doplniť zaujímavé fakty z procesu tvorby. Snaž sa vytvoriť čo najjednoduchší prístup k PDF, najlepšie je ho posielať ako prílohu emailu.

 

Čo má profesionálne portfólio obsahovať?

Dobré portfólio dá druhej strane rýchly prehľad o tvojej tvorbe a dá sa v ňom ľahko orientovať. Vyhýbaj sa zložitej navigácii. Čím viac klikov musí tvoj budúci zamestnávateľ urobiť na ceste k obrázkom, tým je väčšia šanca, že ho odradíš ešte skôr, ako sa k nim dostane. Portfólio by malo mať logickú štruktúru a zreteľnú grafickú úpravu. Už na prvý pohľad musí byť jasné, akej tvorbe sa venuješ a na akej úrovni sú tvoje schopnosti. 

Čo sa týka množstva prác, je lepšie staviť na kvalitu ako na kvantitu. Nie je žiadané do portfólia vložiť všetko, čo si kedy vytvoril/a, naopak, vyberaj len tie najlepšie kúsky. Odporúčame zahrnúť 3-4 projekty, spolu maximálne 15 obrázkov. Žiadne z vybraných diel by nemalo byť kvalitou viditeľne slabšie ako ostatné a spolu by mali reprezentovať tvoje najlepšie kreatívne aj technické zručnosti. 

Správnym výberom môžeš tiež upozorniť na to, čo ťa najviac baví. Ak sa napríklad ako vehicle artist rád zameriavaš na vojenskú techniku alebo ako character artist najradšej modeluješ tváre, ukáž to. Zvýšiš tým šance, že ťa bude baviť aj práca, ktorú dostaneš na základe svojho portfólia.

Tip: Nedaj sa zlákať predstavou, že väčším počtom diel s rôznym zameraním či typom tvorby poukážeš na svoju všestrannosť. Široký záber často obsahuje viac priemerných prác ako skutočných skvostov a ešte k tomu pôsobí chaoticky.

 

Zopár tipov k ešte lepšiemu portfoliu

1. Buď konzistentný

Udržuj svoj výber v podobnom štýle a kvalite. Prezentované obrázky by mali spolu pôsobiť jednotne a harmonicky. Projekty usporiadaj do logických celkov, čím uľahčíš čítanie svojho portfólia. No nie len to! Výberom konzistentných prác môžeš ukázať svoj vlastný štýl. Je super, ak je tvoj originálny umelecký prejav rozpoznateľný v celej tvorbe a ak ťa ľudia časom dokážu spoznať ako autora diela bez toho, aby videli pod obrázkom tvoje meno.

2. Prispôsob portfólio vysnívanej práci

Chceš pracovať pre konkrétne herné štúdio? Jeden z osvedčených spôsobov, ako zaujať potenciálneho zamestnávateľa, je prispôsobiť svoje portfólio jeho vizuálnemu štýlu. Ukáž ľuďom z vysnívaného štúdia, že hľadajú práve teba a že dokážeš tvoriť v ich štýle a kvalite, no zároveň prinášaš aj niečo nové a osviežujúce. Uisti sa, že tvoje portfólio odráža zameranie pracovnej pozície, o ktorú máš záujem ako napríklad environment artist alebo level designer.

Star Wars legion

 

3. Vytiahni referencie

Neboj sa do portfólia zaradiť referenčné obrázky. Aj najskúsenejší umelci ich využívajú, a to najmä pri projektoch s realistickým art direction. Práca s referenciou umožňuje vytvárať detailnejšie a realisticky pôsobiace diela a ovládať túto schopnosť (to znamená nie kopírovať reálne modely, ale správne analyzovať mierky, proporcie či správanie textúry) je v hernom priemysle často vysoko cenená schopnosť.

Boxer CRV in game vehicle model front view

 

4. Dopraj svojim modelom dostatok pozornosti

Nedovoľ, aby tvoje kvalitne vytvorené diela pri výslednej prezentácii pôsobili nudne a nezaujímavo. Pohraj sa so svetlom, hľadaj “sexi” uhol, pridaj 3D modelom či postavám podstavec alebo upútaj záberom na prepracované detaily. Kreativite sa medze nekladú.

 

5. WIP áno, ale s mierou

Obrázky zo zákulisia tvorby typu „work in progress“ nás zaujímajú, ale vyhni sa ich prílišnému nahromadeniu. WIP obrázky dovolia nahliadnuť, ako premýšľaš a aký je tvoj workflow, ale veľa nedokončených projektov v portfóliu môže vyvolať dojem, že nemáš na ich dokončenie dosť času alebo zručností. Prehodnoť rozpracované projekty a skús ich dotiahnuť do konca. Získaš tak lepší podklad pre svoje nové portfólio.

 

6. Nezabudni na technické informácie

Podobne ako WIP sú v portfóliu vítané aj technické informácie o jednotlivých projektoch. Venuj malú časť z portfólia aj prezentácii technických detailov ako sú topológia objektu či unwrap. Ako PBR texture artist môžeš napríklad ukázať rozdiely medzi diffuse, spec a gloss channels. Podrobnosti ako polycount 3D modelu, údaje o LODs alebo zmienka o použitých programoch (3ds Max, Maya, Photoshop a iné) zvyšujú profesionálnosť portfólia.

 

7. Neustále sa zdokonaľuj

Umelecké dielo je málokedy tak dobré, aby nemohlo byť ešte lepšie. Vždy je čo zdokonaliť, vždy sa dá kreativita posunúť ďalej až na hranicu vlastných limitov. Dbaj na detaily a skúšaj nové veci. Herný priemysel sa neustále vyvíja a je nevyhnutné orientovať sa v najnovších trendoch. Nezabúdaj pritom udržiavať svoje portfólio stále aktuálne s výberom toho najlepšieho, čo momentálne ponúkaš. 

To je najistejšia cesta, ako sa stať úspešným a žiadaným umelcom.

 

Hľadáš si novú prácu?

Sme zvedaví na tvoje profesionálne portfolio, ozvi sa nám. 

Naše otvorené pracovné pozície nájdeš tu.

 

Articles for you

Making of Jeep Willys

11. May 2020

The “Willys” Jeep is one of the most popular military vehicles of World War 2. The first version of the 3D model was created in 2013 and has gone through several major changes to become the AAA game asset you see today.. You can almost track our increase in experience and skill in the changing quality of the model.

Read more
All Articles